background

Vamberecká krajka

Paličkovaná krajka a město Vamberk paří neodmyslitelně k sobě. Zruční výrobci paličkované krajky byli roztroušeni v celém pásmu Orlických hor. Kroniky dokládají, že krajkářství má na Vamberecku více než čtyřsetletou tradici. Archivní prameny se o vamberecké krajce zmiňují poprvé v roce 1642, ale počátky sahají do doby mnohem starší. Polovina 17. století je připomínána především v souvislosti s Magdalenou Grambovou, belgickou šlechtičnou, která jako držitelka zdejšího panství přinesla s sebou belgické krajkové vzory a zavedla nový způsob paličkování na podušce (herduli).Zdroj: www.vamberk-city.cz

Vamberecká krajka CZ s.r.o.

Společnost je pokračovatelem čtyřistaleté tradice výroby pravé ruční vamberecké krajky na Vamberecku. Hlavním cílem bylo navázat na lidovou tradici a spojit ji s moderní uměleckou tvorbou. Vamberecká krajka po celou svoji existenci spolupracuje s renomovanými umělci. Výsledkem této spolupráce byl úspěch a to první poválečné ocenění vamberecké krajky ve světě na světové výstavě EXPO Brusel v roce 1958. V roce 1967 se připojilo další vítězství na světové výstavě v Montrealu a další ocenění. Jeden z posledních úspěchů byla účast na EXPO 2010 v Šanghaji, kde byla krajka vybrána a důstojně reprezentovala jako jedna z perel České republiky. V průběhu let se výrobní program neustále rozšiřoval. Započalo se s výrobou dámské společenské konfekce zdobené ručně paličkovanou krajkou, dále s výrobou bytového textilu především stolních souprav s aplikací strojově paličkované krajky. I ručně paličkovaná krajka doznala řady změn. Zachovala se původní technika výroby, ale podstatně se zvýšila možnost jejího uplatnění jak v oděvní tak i bytové kultuře.

V současné době je Vamberecká krajka schopna přizpůsobit se potřebám zákazníka jak ve vzorech na objednávku, tak i rozmanitými velikostmi, zejména bytového a interiérového textilu, používají se a zkoušejí nové materiály a postupy. Je zde velmi široká nabídka  šperků, módních doplňků, závěsových krajek a luxusních dámských společenských šatů s aplikací ručně paličkované krajky, které se zhotovují na míru. Hlavním znakem je špičková kvalita a profesionalita.

Během návštěvy Vamberecké krajky s.r.o. můžete prohlédnout menší Muzeum krajky. Prohlídka začíná  videoprojekcí, v které se dozvíte, jak vzniká paličkovaná krajka, historie paličkované krajky a ukázku z módní přehlídky. V poslední části muzea se vám snaží paličkovanou krajku přiblížit a ukázat jaké moderní a elegantní využití může mít i dnes v 21. století. V rámci komentované prohlídky nahlédnete do uměleckého ateliéru krajkářek, kde se jednak dozvíte vše, co vás bude o paličkované kráse zajímat a také si můžete paličkovaní osobně vyzkoušet. Zručné krajkářky připravili pro nadcházející sezónu 2014 novou kolekci ručně paličkovaných šperků, kterou můžete právě shlédnout v tomto Muzeu krajky. Vystaven je zde i největší paličkovaný závěs Vamberecká duha, na které se podílelo přes 300 krajkářek a má zápis v Guinessově knize rekordů. Po prohlídce je možné navštívit místní prodejní galerii, kde můžete zakoupit něco na památku nejen sobě, ale i svým blízkým. Vybírat můžete z bytového textilu, paličkovaných šperků, módních doplňků a mnohého dalšího.

Kontakt: Vamberecká krajka CZ s.r.o., Žamberecká 380, 517 54 Vamberk, www.vkrajka.czinfo@vkrajka.cz, tel.: 494 544 102

Info pro skupiny: Pro větší skupiny je nutné objednat prohlídku předem. Možnost prohlídek dle dohody i mimo otvírací dobu. Možnost parkování v areálu i pro autobusy.

Otvírací doba a vstupné: celoročně po – pá: 8 – 17 hod, so: 8 -12 hod. Vstupné dospělí 60,-Kč, děti od 6 let 40,-Kč, děti do 6 let zdarma.

Muzeum krajky Vamberk

V květnu 2014 Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou znovuotevřelo po rozsáhlé rekonstrukci Muzeum krajky Vamberk, kde můžete navštívit novou moderní expozici, vybavenou odpovídajícím osvětlením a audiovizuální technikou. Stručnou historii krajkářství návštěvníkům přiblíží krátký film. Muzejní prostory byly rozšířeny o jedno podlaží, jsou vybaveny novými vitrínami a dotykovými počítači s krajkářskou encyklopedií. Součástí expozice je i interaktivní dílna, kde se můžete seznámit se základy paličkování a na chytré tabuli zkusit složit vzor krajky nebo paličkovaný obrázek jako puzzle. Vstup do muzea je bezbariérový a veřejnosti slouží i výtah. 

Info pro skupiny: Pro větší skupiny je nutné objednat prohlídku předem.

Otvírací doba a vstupné: duben a říjen: út – ne: 9 -12 hod a 13 – 16 hod, květen – září: út – ne: 9 -12 hod a 13 – 17 hod, mimo hlavní sezónu otevřeno: po – pá: 9 – 12 hod a 13 -16 hod. Dospělí 60,-Kč, děti od 6 let, důchodci a studenti 30,-Kč

Kontakt: Muzeum krajky Vamberk, Vilímkova 88, 517 54 Vamberk, www.moh.czmuzeum.vamberk@seznam.cz, tel.: 494 541 518, 777 225 587